Program szczepień przeciwko HPV

Gmina Żórawina postanowiła dołączyć do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Wójt Gminy Żórawina zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, radni podjęli decyzję o zaszczepieniu dziewczynek rocznika 2001 i 2002, zameldowanych na terenie gminy Żórawina. Koszt tych szczepień zostanie pokryty z budżetu gminy.

Informujemy, że od 11 stycznia 2017 roku można już umawiać się na szczepienie. Rodziców dziewczynek zakwalifikowanych do szczepienia prosimy o kontakt pod nr tel 71/316 50 03 w celu umówienia się na szczepienie. Informacji udziela pielęgniarka Ewa Borcuch.

 Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu około 3000 kobiet rocznie, ponad połowa z nich umiera– jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.